Tiede

Ovatko sokerittomat limut terveellisempiä, Veera Houttu?

Ravitsemustieteiden erikoistutkija Veera Houttu muistuttaa veden olevan jokaiselle paras janojuoma. Kuva: Veera Houttu.

Kristian Koponen

Viime vuosina sokerittomat limut, mehut ja energiajuomat ovat kasvattaneet osuuttansa markkinoinnista merkittävästi. Myydyistä virvoitusjuomista jo noin 60 prosenttia on sokerittomia.

Syynä tähän on voimakkaan markkinoinnin lisäksi se, että eri virvoitusjuomavalmistajien uudet ja trendikkäät tuotteet ovat pääsääntöisesti makeutettu sokerittomilla makeutusaineilla, jonka avulla voidaan välttää virvoitusjuomavero ja myydä vastaava tuote halvemmalla.

Yleisesti tunnettu fakta on, että sokerittomilla makeutusaineilla ei ole ravitsemuksellista arvoa. Turun yliopiston ravitsemustieteiden erikoistutkijan Veera Houttun mukaan ne ovat todella makeita ja niitä ei tarvitse yhtä paljoa saadakseen vastaavan makeutusvaikutuksen kuin tavallisella sokerilla.

Lyhyiden kontrolloitujen tutkimusten mukaan sokerittomilla makeutusaineilla on jopa onnistuttu laskemaan kehonpainoa, jos se on korvannut sokerin määrää ruokavaliossa.

Itsessään sokerittomat makeutusaineet eivät siis aiheuta lihavuutta, mutta sen vaikutukset ihmisen hormonitoimintaan ja syömiskäyttäytymiseen ovat vielä tutkimuksen kohteena.

–Jos sokerittomat makeutusaineet vaikuttavat kehon hormonitasapainoon, niin ei niiden käyttö välttämättä ole seurauksetonta, Houttu sanoo.

Erikoistutkija kertoo, että seurantatutkimuksissa sokerittomat makeutusaineet ovat liitetty painonnousuun sekä sydän- ja verisuonitauteihin.

Sokerittomien makeutusaineiden ja painonnousun välillä on tutkimusten mukaan jonkinlainen korrelaatio, mutta tämä saattaa liittyä myös siihen, että tutkimukseen osallistuneilla sokerittomien makeutusaineiden käyttäjillä on mahdollisesti ollut jo valmiiksi suurempi todennäköisyys painonnousuun tutkimuksen aikana.

Kyseisen tutkimuksen pohjalta ei voida sulkea pois sitä, että syynä painonnousulle tai sydän- ja verisuonitauteihin on joku muu tekijä kuin sokerittomat makeutusaineet.

–Käytännössä sokerittomia makeutusaineita käyttävät yleensä jo valmiiksi riskiryhmässä olevat yksilöt ja asiasta varmuuden saamiseksi pitäisi tehdä suurempia kontrolloituja tutkimuksia, Houttu painottaa.

Houttun mukaan sokerittomien makeutusaineiden vaikutus fysiologisiin kylläisyys ja nälkäsignaaleihin ja sitä kautta vaikutus ihmisten syömiskäyttäytymiseen on vielä tutkimuksen kohteena.

Tavan kansalainen saattaa ajatella, että sokerittomat limut, mehut ja energiajuomat ovat terveellisempiä kuin sokerilliset. Houtusta sokerillisten ja sokerittomien tuotteiden mahdollisia terveysvaikutuksia on hankala vertailla keskenään, koska niiden vaikutukset elimistössä ovat erilaiset.

–Joka tapauksessa sokerittomat ja sokerilliset happamat juomat ovat hammaskiilteelle haitallisia.

Loppuun Houttu muistuttaa lukijoita siitä, että terveen ihmisen arkeen mahtuvat sekä sokerilliset että sokerittomat tuotteet harvakseltaan satunnaisessa käytössä, mutta niiden liiallista käyttöä suositellaan vältettävän. Vesi on jokaiselle paras janojuoma.